БЛИСКАВКОЗАХИСТ

Захист від атмосферних перенапруг дуже важливий як в сфері електропостачання, так і в плані пожежної безпеки об’єктів промислового та побутового сектору. Наслідки нехтуванням систем блискавкозахисту очевидні.

Так, в промисловому секторі можливе пошкодження систем, що керуються електронікою (сервера, комп’ютера, автоматика керування котлами, потоковими лініями) охоронні системи, протипожежні системи. В побутовому – це комп’ютери, телевізори, холодильники, кухонні та інші електроприлади. Крім всього вище сказаного, звичайно, на першому місті знаходиться можливість виникнення пожежі внаслідок прямого попадання блискавки.

Якщо проаналізувати кількість страхових випадків в електротехніці, то із загальної маси (крадіжки, неправильна експлуатація, вода, пожежа) на пошкодження від перенапруг припадає близько 30% всіх випадків.

Тому на нашому підприємстві особлива увага приділена встановленню систем блискавкозахисту.

Систему блискавкозахисту можна поділити на такі окремі складові:

 1. Системи захисту від перенапруг.
 2. Системи зрівнювання потенціалів.
 3. Системи захисту від безпосереднього удару блискавки (блискавкозахист).

  3.1. Пасивна система блискавкозахисту

  3.2. Активна система блискавкозахисту.

 4. Системи заземлення.

Система захисту від перенапруг:

Для того, щоб надійно захистити об’єкт (неважливо, промислового чи побутового сектору) від перенапруги, необхідно зрозуміти можливі причини її виникнення та їх класифікувати. Отож, фактично є чотири основні причини виникнення перенапруг:

 1. Пряме влучання блискавки в будівлю (загроза виникнення короткочасного струмового імпульсу до 200 кА.)
 2. Пряме влучання блискавки в повітряну лінію електропередачі (загроза виникнення короткочасного струмового імпульсу до 100 кА.)
 3. Індуковані перенапруги, що виникають при безпосередній близькості (до двох кілометрів) влучання блискавки в об’єкт (загроза виникнення короткочасного струмового імпульсу в декілька кА.)
 4. Перенапруги внаслідок оперативних перемикань в системах низької напруги (загроза виникнення короткочасного струмового імпульсу в декілька кА.)

Отож, відповідно до виникнення перенапруг і їх градації згідно міжнародних стандартів та норм, Сервісна компанія «ЛІМІТ» реалізує трьох ступеневий захист, який дає можливість поступового відсікання перенапруг. Фактично, дана система реалізується на базі розрядників категорій “B” , “C”,“D”, або тип “1”,“2”,“3” відповідно згідно оновлених Європейських нормативів DIN EN61643-11. Дану систему наша компанія реалізує на компонентах та системних рішеннях таких відомих європейських виробників, як OBO-Bettermann, Saltek, Eaton.

Система зрівнювання потенціалів:

Завдання даної системи полягає в тому, щоб запобігти виникненню іскрових розрядів всередині конструктивного елементу (який ми захищаємо). Іскровий розряд виникає при високій різниці потенціалів між провідниками та металевими або електричними елементами приладів. Сама система реалізується шляхом приєднання ( поєднання) металевих частин приладу(металевий каркас, конструкції з металу, зовнішні частини, що проводять електричний струм, металеві частини інформаційної техніки та ін..) з системою заземлення. В основному система зрівнювання потенціалів розміщується в підвальному приміщенні будівлі або на першому поверсі. При цьому провідники електричної, інформаційної та енергетичної техніки підключаються через грозорозрядник клас «В» теперішній тип «1» до шини вирівнювання потенціалів. Розрядник поєднують з шиною якнайближче до входу в конструктивний елемент.

Системи захисту від безпосередньо удару блискавки (блискавкозахист):

Дана система має на меті уловлювати всі удари блискавки які спрямовані в будівельну конструкцію. При цьому струм блискавки перенаправляється по елементам системи блискавкозахисту в обхід елементів будівлі (споруди)землю. Важливий момент полягає в тому щоб запобігти можливій термічній, механічній або електричній дії на конструкції, прилади, або ж людину (через небезпечну контактну, чи крокову напругу в середні споруди). Відповідно до способу уловлювання блискавки системи блискавкозахисту поділяться на :

 • Активні
 • Пасивні

Пасивний блискавкозахист, або правильніше було б сказати – КЛАСИЧНИЙ. Суть його полягає у встановленні уловлювачів блискавки на виступаючих точках, або над найвищими точками будівельної конструкції. Уловлюючий пристрій в класичних системах блискавкозахисту являє собою сталеву, алюмінієву чи мідну вловлюючу щоглу або, в окремих випадках, наприклад при плоских дахах або високих спорудах – це може бути круглий провідник, що прокладається паралельно ребрам конструкції. При цьому особливу увагу приділяють правильності розрахунку висоти щогли, а також грамотній обв’язці круглим провідником завищуваних поверхонь, бо від цього залежить ефективність даної системи.

Системи заземлення

Заземлюючий прилад – це частина зовнішнього захисту від блискавки, яка проводить електричний струм від удару блискавки в землю. Фактично, в сучасних технологіях використовують один з трьох пристроїв, а саме:

1. Глибинний заземлювач – це стержень, що забивається в землю на глибину від 9 метрів, в залежності від типу та вологості ґрунтів. Це, на нашу думку, – найпростіший спосіб виконання заземлення.

2. Кільцевий заземлювач – поверхневий заземлювач,  який установлюється на глибину 0,5 метра на відстані 1 метра від будівлі у формі закритого кільця. Такий тип заземлення найкращий для захисту від блискавки.

3. Заземлювач фундаменту – фактично використовується для нових будівництв, це заземлювач, який закладають в бетон фундаменту конструкції та установлюють на етапі будівництва, в основному, будівельною компанією.

Улаштування систем блискавкозахисту – дуже відповідальна і достатньо складна робота на етапі проектування, а також  критична щодо правильності монтажу. Дана система є такою, якість якої важко оцінити пересічному споживачеві на етапі проектувально-монтажних робіт . Проте таку систему легко перевіряє сама природа, проблема лише в тому, що наслідки такої перевірки (у випадку, якщо системи блискавкозахисту розраховані чи змонтовані неправильно) можуть стати фатальними для замовника. Тому велике прохання до споживачів:

Не випробовуйте долю, звертайтесь до професіоналів, серед яких одним із лідерів і є СЕРВІСНА КОМПАНІЯ ЛІМІТ.

Новини

FRONIUS – розширюючи межі

logo_fronius_ua

Українські замовники завжди ближчі та рідніші, але так уже повелося, що добра половина...

Подробнее

Найбільший тепличний комплекс в Україні

Сервісна компанія «Ліміт» взяла участь в успішній реалізації першого етапу будівництва...

Подробнее

Схід – тонка справа!

Новою віхою в історії компанії стало співробітництво з корейською компанією Samsung....

Подробнее
Надішліть повідомлення або зателефонуйте за телефонами Замовити дзвінок Напишіть нам на e-mail  info@limit.kiev.ua Ми обов'язково відповімо!

Телефон*

E-mail*

Имя*

Текст вопроса